מאמרים

אנשי החוק, דמותם וקסמם בקולנוע - חלק II

סגור , וויליס האיש והמבט הקשוח, המציל את היום וכמובן את אשתו וביתם (בסרט הראשון) מהווה את "הגיבור הקשוח החדש" זה עם החולשות האנושיות הקטנות שיש לכולנו.

אל מול דמויות אלו ישנם דמויות נוספות, בעלות ערכי מוסר מפוקפקים אך אהובות לא פחות כגון דון קורליאונה בגילומו של השחקן המהולל מרלון ברנדו. דמותו של "הסנדק" הינה המקבילה לזו של "איש החוק הטוב" ברנדו מגלם את ראש משפחת הפשע הניו יורקית קורליאונה, הוא חי על פי קודי מוסר שונים מזה של האזרח שומר החוק, ומוציא לפועל פעוללות המבוססות על "קוד הכבוד" הגנגסטרי , הדוגל בערכי המשפחה, והכבוד.

דמות הגיבור השקט והחזק מהלכת עלינו קסם מראשית תולדות הקולנוע, אולי משום שהוא מהווה מין אידיאל שאנו לא ממשים בעצמינו בחיי היומיום שלנו בתור בני אדם העובדים בעבודות רגילות, ולעיתים משמימות ומעבירים את חיינו בטיסה שקטה מתחת לראדר החוק.

לא משנה באיזה בניין משרדים ובאיזה תפקיד נעביר את חיינו. סמנכ"ל כספים יחלום על קרבות אקדחים עם מועצת המנהלים היבשה שלה הוא חייב דין וחשבון, ומירי ה מנהלת חשבונות תחכה בקוצר רוח לבוקר העשוי ללא חת,שיסחוף אותה על סוסו אל עבר השקיעה .ואולי פעם תמצא עצמה מנהלת חשבונות זו מול לקוח זועם במשרד,אולי היא תחייך אליו פתאום ותאמר את המשפט המפורסם ביותר של גיבור המערבון הקלאסי " come on, make my day" .

חזרה לחלק ראשון