מאמרים

שיטות ממשל אלטרנטיביות

אנשים מסביבנו מתעקשים להטיל אשמה – וזה ברור לגמרי. להטיל אשמה על התקשורת, להטיל אשמה על חינוך, להטיל אשמה על קבוצות אוכלוסייה, גזעים, בני דתות ואפילו – לפעמים הם אפילו מטילים את האשמה על עצמם. כי הרי לעולם לא חסרות סיבות למצוא אשמים או בעצם נכון יותר לומר – תמריצים לחיפוש אשמים.

שלא כמו בתביעות רשלנות רפואית – החוטים המקשרים לא מובילים בצורה כל כך נוחה אל האשמים בכל מה שנוגע לבעיות מדיניות וחברתיות – הרי מדובר בתהליכים מורכבים, תהליכים כבדים – מי בעצם התחיל אותם ומי עשה את הפניה הזו או הזו. מעטים המקרים שבהם חיפוש האשמה שלנו מניב חשוד ודאי – מעין אחד אשם כזה – או אפילו יותר, שאחרי שתטפל בו או בהם – ימוצה החיפוש. אבל יש מקום אחד שהבעיות הכלכליות, האלימות הגואה, הגזענות, השנאה, הפשעים הנתעבים ומגיפת הדיכאון לא מגיעות אליו בחיפוש אח אשם והוא שיטת הממשל שלנו.

האם דמוקרטיה מתאימה לנו?
כשמדובר על אנשים בחברה שלנו – אנחנו מתייחסים לאנשים כמונו. אנשים שקונים או רוצים לקנות אייפון, אנשים שיושבים על ריהוט משרדי או אנשים שמספקים ריהוט משרדי – אתם יודעים – אנשי העולם המערבי הקטן הגדול. אנחנו – כולנו, ללא יוצא מהכלל, צרכנים של אותה שיטת ממשל מופלאה אשר קיימת אלפי שנים ומושלת בחברות המתקדמות והנאורות ביותר – על פי הגדרתן האישית לרוב – שהעולם האנושי ראה. אבל

המשך מאמר