מאמרים

שיטות ממשל אלטרנטיביות - חלק II

אם נסתכל ימינה ושמאלה, אולי אפילו קצת למעלה ולמטה – אנחנו יכולים למצוא מיני צורות ממשל רבות שנחסכות מהן בצורה מוחלת רבות מן הרעות החולות שהחברה הגדולה והמוצלחת שלנו לא מצליחה לנצח.

המבנה השבטי האפריקאי, למשל, ניצח את הדיכאון. זה לא שדיכאון לא מופיע אצל חברי שבטים אפריקאיים – דיכאון ומחלות נפש רבות אחרות מופיעות גם אצל אנשים שלא יודעים לצטט את פרויד וניטשה – בצורות דומות להבהיל לאלה שמופיעות אצלנו. אבל יש משהו במבנה שיטת הממשל – אם אפשר לקרוא לה ככה, בתפקידים הברורים שיש לכל אחד ואחת ובכוחו הבלתי מעורער של רופא השבט – השאמאן, אשר מצליח לרפא גם את החמורות שבמחלות הנפש של בנות ובני שבטו. כנראה שאם לא קיימת האפשרות של תביעת רשלנות רפואית נוצר מצב שאותה רשלנות רפואית לא נוטה להתקיים.

המבנה הסיני המסורתי דתי – זה שהיה קיים בסין עד לפני שלוש מאות שנים, ידע לשמר חברה עם אפס אחוזי אלימות. כל אחד בחברה היפנית היה חבר באותה הדת, נולד אליה, גדל וחונך על עקרונותיה, שהכתיבו כי האנרגיה אשר מקיימת את העולם נשמרת בזכות זה שכולם עושים את מה שהם צריכים לעשות בצורה הטובה ביותר מבלי לפזול למקצועות אחרים. כך למשל מי שנולד ויועד להיות דוור – לא חלם על עבודה אחרת אלא על שלמות בעבודתו שלו. אולי אנחנו יכולים ללמוד מהם – הרי בכך החברה המערבית תמיד הצטיינה – גניבת רעיונות.

חזרה לחלק ראשון